اخبار و رويدادها
4 خرداد 1398 10:14:10
معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه ريزي استان: يكي از مهم ترين طرح هاي آمارگيري كشور، طرح آمارگيري هزينه و درآمد خانوار است.
آغاز اجراي طرح آمارگيري هزينه و درآمد خانوار1398 در لرستان

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان، سيد حسين نورالديني معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه ريزي لرستان با اشاره به طرح آمارگيري هزينه و درآمد خانوار، گفت: يكي از مهم ترين طرح هاي آمارگيري كشور است.

وي افزود: كاربردهاي اساسي و متنوع از نتايج اين طرح آمارگيري در بررسي الگوي مصرفي خانوارها ، مطالعه روند مصرف كالا و خدمات، ارزيابي آثار سياست‌ هاي اقتصادي در زمينه تامين عدالت اجتماعي و بررسي توزيع درآمد و امكانات و تسهيلات خانوارها، مطالعه روابط متقابل ويزگي‌هاي اجتماعي اقتصادي خانوارها، فراهم آوردن امكان بررسي خانوارهاي زير خط فقر و سرانجام نقش مهم آن در تامين اطلاعات مورد نياز حساب ‌هاي ملي و منطقه‌اي، اهميت اين طرح را به خصوص در بررسي‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي اقتصادي اجتماعي كشور نشان مي‌دهد.

نورالدلديني در ادامه اظهار داشت: اين طرح به منظور جوابگويي به نيازهاي فوق از سال 1342 توسط مركز آمار ايران اجرا مي‌شود و هر سال سعي شده است، ابهامات و اشكالات اجرايي آن كمتر شود و از جهت علمي و فني تكميل و تصحيح شود.

وي تصريح نمود: به همين جهت، پرسشنامه هزينه و درآمد خانوار از سال 1383 بر اساس طبقه بندي بين‌المللي COIOP  تطبيق يافته است تا امكان مقايسه‌هاي بين المللي نيز فراهم آيد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه ريزي استان در ادامه سخنان خود به هدف كلي اين طرح پرداخت و افزود: برآورد سالانه ميانگين هزينه‌هاي كل خوراكي (در 10 صفت اصلي) غير خوراكي (در 10 صفت اصلي) ، درآمد و نيز برآورد سالانه‌ي ميانگين هزينه‌هاي كل خوراكي، غيرخوراكي و درآمد براي يك خانوار در سطح نقاط شهري و روستايي استان است.

وي بيان داشت: نمونه‌هاي طرح بصورت فصلي از طرف مركز آمار اعلام مي‌شود و آمارگيري و عمليات ميداني آن ماهانه در سطح استان توسط آمارگيران انجام مي‌گيرد و در مجموع در طول سال به 1068 خانوار نمونه در استان مراجعه و پرسشنامه مربوطه تكميل مي­شود.

نورالديني در پايان اظهار داشت: طرح هزينه و درآمد خانوار سال1398 با همكاري 5 نفر مأمور آمارگيري ، 2 نفر بازبين ، 1 نفر متصدي استخراج و 1نفركارشناس مسئول اجرا مي‌گردد و آمارگيري از نمونه‌هاي اين طرح از اول ارديبهشت ماه سالجاري آغاز گرديده و تا پايان فروردين ماه سال آينده ادامه خواهد داشت.

آرشيو اخبار
نسخه قابل چاپ
Powered by Tetis PORTAL